گروه کر – هُمدنگ

هُمدنگ به معنی ((هم آوا ، همسرا)) مرکب از پیشاوند ((هم)) که دلالت بر همکاری و کلمه ((دنگ)) به معنی صدا ، آوا و نوا است . همدنگ نام مناسبی برای مجموعه حاضر می باشد . چرا که همه ترانه های آن به صورت ((همسرایی)) زنان اجرا شده . 

همسرایی زنان لر هر چند که در این اثر کاری نو به شمار می آید ، اما هنری بس دیرینه ، در دیار لرستان است . زنان لر در مراسم شادمانه ، چون عروسی ها هم آوا ، شادی درون خویش را با کلامی ساده اما پر احساس در قالب ترانه ((سیت بیارم)) ترنم می کنند : ای زنانی که هلهله تان رساتر است . باهم بانگ برآورید که این عروسی مبارکتان باد . و لرستان از این روشنا شولای شادی بپوشد. زنان لر به گاه تعزیت عزیزانشان ، درد درون را هم آوا به آهنگ ((هو – هو)) مویه سر میدهند ، آنچنان که ابر ها سر در آغوش کوهساران کشیده و گریه آغاز می آغازند . اگر میدانستم سفرت بی بازگشت است ، بقچه ات را از آنچه میخواستی می بستم . بردامنه کوه ((کلاه)) دخترکان لر به گاه بازی ، بر بستری از سبزه و گل ، گرد هم می آیند و همنوا نغمه سر میدهند : هم ماهی ، هم آفتابی ، هم روشنایی صبحی ، کاش زندگی ام  آتش بگیرد ، اما فقط تو زنده بمانی )) چنانکه گرگ و بلبل و کبک به شوق آمده و همسرایشان میشوند و نسیم در سماعی مستانه به گرد خود میچرخد و چونان باره ای رهوار شمیم گلهای بهاری را به هر سو می کشاند .

همدنگ منظره ای است کوچک از پهنه موسیقی لری که در حصار بلندای زاگرس ناب و دست نخورده باقی مانده است . باتشکر از حاج محمد رضایی ، علی مرادی ، ولی یعقوبی و کسانی که مارا در این امر یاری نمودند .

سیامک موسوی

 

برای دانلود باید اشتراک ویژه داشته باشید . در صورت داشتن لینک دانلود برای شما نمایان خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *